19 września 2015

Prosta przetwornica

Już od jakiegoś czasu bawię się przetwornicami "własnej konstrukcji". Dzisiaj chciałbym wam pokazać jak można bardzo prosto zrobić uniwersalną przetwornicę podwyższającą napięcie. Przetwornica ta jest w stanie zaświecić diodę LED nawet jeśli źródło ma napięcie 0.5V! Za pomocą wbudowanego potencjometru jesteśmy w stanie w 100% wykorzystać źródło.Maksymalna wydajność prądowa przetwornicy to ok. 80mA. Maksymalne napięcie - ładowanie kondensatora to ok. 32V.
Całość umieściłem na płytce o wymiarach 4x2cm. Za pomocą wbudowanego potencjometru możemy zmniejszać lub zwiększać moc przetwornicy. Pozwala również na lepsze wykorzystanie źródła. Jeśli źródło nie ma odpowiedniej wydajności prądowej i napięcie zbyt mocno spada, wystarczy wówczas za pomocą potencjometru wyregulować prąd w taki sposób, aby napięcie na tym źródle nie spadało, wówczas źródło będzie lepiej wykorzystane i np. dioda będzie lepiej świecić. A sama przetwornica nie będzie pobierała tak dużo prądu.
Płytka prostej przetwornicy
Sercem tego układu jest przerobiony dławik. To własnie za pomocą jego "prąd jest zamieniany na napięcie". Do dławika 10uH została nawinięta druga cewka, która z jednej strony została przylutowana do nóżki dławika, a z drugiej strony wlutowana do płytki. Poniżej przedstawiam modyfikację takiego dławika. Na sam koniec została na nim nałożona i skurczona koszulka termokurczliwa.
Modyfikacja dławika pod przetwornice


Tranzystor w tym układzie działa jako klucz, czyli powoduje zwarcie wyjścia cewki do masy. Za pomocą dodatkowej cewki, która została nawinięta na rdzeń dławika odbywa się sterowanie cewki prądowej za pomocą tranzystora. Czyli krótko: przez cewkę prądową płynie prąd, indukuje się SIN w cewce pomocniczej, która rozłącza tranzystor. Prąd nie płynie i tranzystor znów się załącza. Dzięki temu powstają bardzo duże częstotliwości.

Dioda prostownicza ma za zadanie zabezpieczyć kondensator przed rozładowaniem w trakcie zwarcia wyjścia cewki do masy. Za pomocą kondensatora uzyskujemy większe napięcie na wyjściu przetwornicy.

Warto również zastosować tranzystor o większym prądzie znamionowym. Ten, który ja zastosowałem ma 500mA i to jest dla takiej przetwornicy absolutne minimum.

Ta przetwornica ma bardzo małą sprawność. Myślę, że dobierając odpowiednią grubość i ilość zwoi jesteśmy w stanie uzyskać całkiem przyzwoite parametry.

Schemat:
Schemat prostej przetwornicy


Podzespoły:
Dławik 220uH i nawinięte dodatkowo 12 zwoi | Tranzystor BC337 | Kondensatory: 100uF, 100nF | Potencjometr 10K | załącza goldpin


Wzór ścieżek przygotowanych do naniesienia na płytkę PCB, opis, schemat.

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Hej, " Do dławika 10uH została nawinięta druga cewka, która z jednej strony została przylutowana do nóżki dławika, a z drugiej strony wlutowana do płytki. "

      Usuń

Aby uniknąć spamu, komentarze na blogu pojawiają się po zatwierdzeniu.