14 lipca 2015

Wył. zmierzchowy i ładowarka na baterii słonecznej

Kilka lat temu wpadła w moje ręce bateria słoneczna o mocy 0.8W. Na początku nie wiedziałem do czego może mi się ona przydać. Po kilku dniach w sklepie zobaczyłem podświetlaną półkę pod telewizor, spodobała mi się i postanowiłem sobie też takie coś zrobić z moją szklaną półką
w meblach. Przypomniało mi się o baterii słonecznej i postanowiłem ją do tego celu użyć. Schemat wymyśliłem sam (mój pierwszy schemat) - działa już ponad 8lat. Układ ogólnie składa się z kilku łatwo dostępnych części: 2 tranzystory, rezystor i dioda prostownicza. Wielkim plusem układu jest bardzo mały pobór prądu, kilka uA. Układ działa proporcjonalnie - im ciemniej, tym półka mocniej świeci.Przy rezystorze R1= 1M półka zapala się trochę szybciej niż światła na ulicy i osiąga pełną jasność gdy zapalą się światła na ulicy.
W tym układzie ogranicza nas tylko tranzystor (Q1) i bateria słoneczna, akumulator.
Moja bateria słoneczna ma 5V i 120mA, dioda LED zużywa 25mA, czyli 1 godzina dobrego słońca i dioda LED będzie świecić prawie 5 godzin. Półka świeciła nawet przez zimę.
Zamontowany układ w pudełku
Na zdjęciu poniżej widać jak to mniej więcej wygląda. Aparat potrzebuje dużo więcej światła niż nasze oczy, dlatego na zdjęciu widać, że półka nie jest podświetlona cała.
Przykładowe stopnie rozjaśniania
Jakiś czas później na życzenie dorobiłem projekt płytki PCB.
Projekt płytki PCB

Myślę, że układ ten jest bardzo dobry na początek, ale może również przydać się w campingu, namiocie itd.
Schemat:
Schemat prostego sterownika zmierzchowego na baterii słonecznej

Podzespoły:
Q1 - BC327, Q2 - BC557, D1- 1n4004, R1 - 1M, Rled - w zależności od diody. Dla diod białych i niebieskich nie trzeba stosować. Wówczas wystarczy zrobić przeplotkę.


Wzór ścieżek przygotowanych do naniesienia na płytkę PCB, opis, schemat.

2 komentarze:

 1. Dzięki wielkie za podzielenie się pomysłem.
  Wydaje mi się, że na schemacie jest błąd. Baza BC327 powinna być podpięta do emitera, a nie kolektora BC557.
  W projekcie płytki PCB jest już poprawnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Co ciekawe wyprowadzenie emitera i kolektora zależy od producenta np. NXP i Fairchild mają zamienione względem siebie dla tranzystora BC557. Układ wykonałem na pajączku, dopiero kilka lat później przerysowałem go do Eagle. Nie zauważyłem tego połączenia na schemacie - sugerowałem się połączeniami na płytce.

   Dzięki za zwrócenie uwagi i poinformowanie mnie!

   Usuń

Aby uniknąć spamu, komentarze na blogu pojawiają się po zatwierdzeniu.