12 września 2015

Kurs Eagle #1 - konfiguracja


Ostatnio myślałem nad tym, czym mogę wartościowym uzupełnić mój blog i tak oto wpadłem na pomysł stworzenia poradnika, a w zasadzie kursu do programu EAGLE. Myślę, że ten kurs będzie dobrym uzupełnieniem bloga, oraz pomoże nowym użytkownikom tworzyć swoje własne,
przejrzyste schematy i projektować własne płytki PCB.
Może na początek krótko o programie. Program ten pozwala na stworzenie schematu elektronicznego, a następnie zaprojektowania na jego podstawie z wcześniej wybranych części (podczas projektowania schematu) całej płytki PCB. Program w wersji light jest dostępny za darmo. Jedyne ograniczenie jakie jest nałożone na tą wersję to maksymalny rozmiar płytki PCB, która nie może przekroczyć rozmiaru 8x10cm. Dlaczego EAGLE? głównie dlatego, że ma bardzo bogatą bibliotekę podzespołów elektronicznych. Wersja programu, z której ja korzystam od zawsze to 5.9.0 light. Są już nowsze wersje, ale nie powinno być dużej różnicy względem tej.

Najnowszą wersje do pobrania znajdziecie na stronie producenta >>KLIKNIJ TUTAJ<< Pominę instalację programu i przejdę od razu do uruchomionego programu. Na początku pojawi nam się takie okno:
Okno startowe 
Mamy tutaj między innymi: biblioteki, zasady projektowania, język, skrypty oraz nasze projekty. Warto na początku odwiedzić biblioteki ( libraries). Znajdują się tutaj wszystkie podzespoły elektroniczne, które będziemy używać przy projektowaniu.
Lista z bibliotekami 
Warto sprawdzić, czy wszystkie są włączone. Sygnalizuje to zielona kropka, która znajduje się tuż przy nazwie biblioteki. Jeśli oczywiście wiemy, że nie będziemy korzystać z którejś biblioteki, wyłączamy ją. W ten sposób będziemy mieć mniejszą listę części elektronicznych, dzięki czemu będzie nam łatwiej szukać. Jak wspomniałem na początku EAGLE ma bardzo dużo bibliotek, ale jeśli komuś jakieś brakuje, wówczas może poszukać ją w internecie. Biblioteki wrzuca się do folderu lbr np. C/program files/eagle/lbr Biblioteka musi mieć rozszerzenie lbr. Oczywiście nie zapomnijmy jej włączyć w programie. Zasady projektowania (desing rules) pozwalają na ustawienie domyślnych odstępów, wielkości itd. Tutaj nic nie musimy zmieniać. Język programu (user language programs) pozwala nam na zmianę języka w programie. W chwili obecnej nie znajdziecie polskiej paczki. Skrypt (scripts) pozwala na dodawanie różnych dodatków do programu np. dodatkowego menu. Projekty (project) W tym folderze znajdziemy wszystkie nasze projekty. Przejdźmy zatem do stworzenia projektu. Otwieramy kolejno: file>new>project.
Tworzenie nowego projektu 
Pojawi nam się następne okienko. Wpisujemy nazwę folderu, w którym później zostanie umieszczony schemat oraz projekt płytki. Zielone kółko przy nazwie wskazuje na aktualną pracę nad tym projektem. Podczas uruchamiania programu zostanie od razu uruchomiony ten projekt.
Zmiana nazwy projektu 
Musimy zacząć od tworzenia schematu. A zatem wybieramy nasz projekt i w górnym menu: file>new>schematic. Można również PPM na nazwę projektu i wybieramy kolejno: new>schematic.
Tworzenie nowego schematu 
Pokaże nam się okno tworzenia schematu.
Okno tworzenia schematu 
Właśnie w tym oknie będziemy tworzyć schemat. Warto tutaj wspomnieć o ustawieniach tego okna. W tym celu klikamy myszką na view > grid. Można również skorzystać ze skrótu, który znajduje się pod symbolem folderu (zaznaczyłem go na poniższym zdjęciu czerwonym kwadracikiem).
Ustawienia okna tworzenia schematu 
Pokaże nam się okno, jak powyżej.
Display - za pomocą tej opcji możemy załączyć siatkę. Polecam przy schematach, które mają kilka takich samych modułów. Można je wszystkie ładnie rozmieścić, taki, aby każdy z nich miał taki sam odstęp.
Style - konfiguracja ta odwołuje się do display. Można tutaj załączyć siatkę lub kropki.
Poniżej mamy ustawiania odpowiedzialne za przesuwanie się ścieżek i podzespołów elektronicznych w oknie projektowania.
Size odpowiada za normalne przesuwanie się elementów, a alt za dokładniejsze, które aktywuje się na lewym przycisku alt. Ustawiamy na cale (inch), czyli normalny przeskok to 1/10, a przy wciśniętym alt to 1/100. Pamiętaj, aby nie zmieniać przeskoku podczas projektowania - nie będziesz w stanie trafić w zaczepy, ponieważ mogą one być przesunięte o 1 piksel. Dopiero po dużym zbliżeniu i włączonej siadce zauważysz, że jest mała różnica w położeniu. Pokazują to poniższe zdjęcia:
Niewielkie przesunięcie dwóch elementów względem siebie 
Wygląda, że jest wszystko ok. Ale po załączeniu siatki i dużym zbliżeniu, zobaczymy, że jednak nie jest.
Brak połączenia elementów ze sobą 
Identyczną sytuacje uzyskamy po skorzystaniu z przycisku alt. Dlatego pamiętajmy o tym!
Warto jeszcze wspomnieć o innych ustawieniach. W tym celu wchodzimy kolejno: options > user interface. Pojawi nam się okno, jak poniżej.
Ustawienia interfejsu 
Tutaj możemy zmienić tło okna projektowania schematu (schematic) i projektowania płytki (layout), wielkość kursora oraz załączać i wyłączać poszczególne menu. Możemy również zmienić stopień przybliżenia itd.

Myślę, że na tym etapie konfiguracji programu zakończymy.

W kolejnej części zajmiemy się już projektowaniem schematu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aby uniknąć spamu, komentarze na blogu pojawiają się po zatwierdzeniu.