14 maja 2016

Kolektor słoneczny DIY

Tym razem pokażę wam kolektor słoneczny, który stworzyłem wspólnie z bratem. Kolektor ogólnie powstał aby nieco przyśpieszyć ogrzewanie wody w basenie. Sam basen jest ogólnie dość duży, wchodzi do niego ok. 24 kubików wody. Basen dodatkowo ma ściany w kolorze siwym,
 co jeszcze bardziej przeszkadza w nagrzaniu wody. Ostatnie lato było u nas bardzo udane pod względem temperatur i nasłonecznienia. Czasami trzeba było wyłączać kolektor słoneczny, bo woda była za ciepła, temperatura wody nie raz dochodziła do 28*C, a przy takiej temperaturze wody i temperaturze powierza na poziomie 36*C było naprawdę ciężko się schłodzić :)

Wszystkie elementy do budowy tego kolektora słonecznego zostały zakupione w sklepie Castorama. Całość składa się z profili metalowych i blach ocynkowanych. Cały kolektor podzieliliśmy na dwie części. Pierwsza to wkład, na której umieszczona jest rurka miedziana, a druga to obudowa zewnętrzna kolektora słonecznego.
Wkład kolektora słonecznego - przód
Do kolektora została użyta rurka miedziana o średnicy 16mm. Wszystkie wielkości i długości opisałem poniżej.
  • poziome rurki podłączeniowe: 2szt. - 2.1m
  • poziome rurki kolektora: 8szt. - 1.8m
  • pionowe łączenia rurek kolektora: 9szt. - 8cm
  • łączniki kątowe 90*: 18szt.
  • przedłużki rurki: 4szt.  
Odstęp pomiędzy poszczególnymi rurkami wynosi ok. 10cm. Jako, że rurki miedziane mają długość 3m, a my musi je pociąć na kawałki o trzech wymiarach: 2.1m, 1.8m i 8cm przydadzą się do montażu przedłużki rurki, które umożliwiają połączenie dwóch uciętych wcześniej rurek ze sobą, tak, aby uzyskać wymaganą długość.
Rurki miedziane zostały przylutowane za pomocą cyny do blachy ocynkowanej (długość: 2m, szerokość: 1m, grubość 0.8mm). Miejsca lutownicze znajdują się co kilka centymetrów - im więcej tym lepiej. Koszt takiej blachy to ok. 120zł.
Wkład kolektora słonecznego - tył
Blacha została usztywniona za pomocą ceowników o szerokości 3cm i przytwierdzona do blachy za pomocą nitów. W pustych miejscach, które widać na zdjęciu powyżej został wsadzony styropian ocieplający o grubości 3cm.
Następnie z tyłu została zamontowana druga blacha ocynkowana, o takich samych wymiarach: 2m x 1m x 0.8mm. Z boków został dodany ceownik o szerokości 15cm. Następnie całość została ponownie połączona za pomocą nitów 5mm. Całość stworzyło mocną konstrukcję zewnętrzną kolektora.
Kolektor słoneczny przed malowaniem
Blacha na rogach do ceowników została uszczelniona za pomocą silikonu. Następnym krokiem było pomalowanie kolektora czarną farbą. Farba, którą został pomalowany kolektor jest odporna na wysokie temperatury. Kolektor został pomalowany metodą natryskową. 
Kolektor słoneczny w trakcie malowania
Na sam koniec za pomocą kleju została do kolektora przyklejona plexi o grubości ok. 3mm. Plexi również ma idealny wymiar tzn. 2m x 1m i nie trzeba było nic wycinać. koszt takiego kawałka to ok. 130zł. Środek kolektora został również dodatkowo wzmocniony ceownikiem o szerokości 3cm.
Ukończony kolektor słoneczny
Na chwilę obecną kolektor stoi na konstrukcji prowizorycznej. Pompkę, która została wykorzystana do kolektora ma moc zaledwie 5W i przepływ wody 600L/godz. nie jest to dużo, ale jest idealna dla tego kolektora. Woda na wylocie z kolektora przy takim przepływie ma ok. 8*C więcej. Po trzech minutach woda bez przepływu osiąga ok. 80*C. Jeśli kolekt jest w środku pusty i zostanie do niego wlana woda to przez pierwszą minutę leci para. Oczywiście wszystkie powyższe parametry podgrzewania wody dot. bez pochmurnego dnia i "dobrego słońca". Całkowity koszt takiego kolektora to ponad 500zł.

Dodatkowo aby pompa wodna nie działała cały czas (przy braku słońca) stworzyłem bardzo prosty sterownik, który opisałem w tym poście. Ostatecznie sterownik ma być oparty na dwóch cyfrowych czujnikach temperatury DS18B20 i wyświetlać aktualną temperaturę wody w basenie i kolektorze na wyświetlaczu.
2 komentarze:

Aby uniknąć spamu, komentarze na blogu pojawiają się po zatwierdzeniu.