co jeszcze bardziej przeszkadza w nagrzaniu wody. Ostatnie lato było u nas bardzo udane pod względem temperatur i nasłonecznienia. Czasami trzeba było wyłączać kolektor słoneczny, bo woda była za ciepła, temperatura wody nie raz dochodziła do 28*C, a przy takiej temperaturze wody i temperaturze powierza na poziomie 36*C było naprawdę ciężko się schłodzić :)
Wszystkie elementy do budowy tego kolektora słonecznego zostały zakupione w sklepie Castorama. Całość składa się z profili metalowych i blach ocynkowanych. Cały kolektor podzieliliśmy na dwie części. Pierwsza to wkład, na której umieszczona jest rurka miedziana, a druga to obudowa zewnętrzna kolektora słonecznego.
Wkład kolektora słonecznego - przód |
- poziome rurki podłączeniowe: 2szt. - 2.1m
- poziome rurki kolektora: 8szt. - 1.8m
- pionowe łączenia rurek kolektora: 9szt. - 8cm
- łączniki kątowe 90*: 18szt.
- przedłużki rurki: 4szt.
Odstęp pomiędzy poszczególnymi rurkami wynosi ok. 10cm. Jako, że rurki miedziane mają długość 3m, a my musi je pociąć na kawałki o trzech wymiarach: 2.1m, 1.8m i 8cm przydadzą się do montażu przedłużki rurki, które umożliwiają połączenie dwóch uciętych wcześniej rurek ze sobą, tak, aby uzyskać wymaganą długość.
Rurki miedziane zostały przylutowane za pomocą cyny do blachy ocynkowanej (długość: 2m, szerokość: 1m, grubość 0.8mm). Miejsca lutownicze znajdują się co kilka centymetrów - im więcej tym lepiej. Koszt takiej blachy to ok. 120zł.
Wkład kolektora słonecznego - tył |
Następnie z tyłu została zamontowana druga blacha ocynkowana, o takich samych wymiarach: 2m x 1m x 0.8mm. Z boków został dodany ceownik o szerokości 15cm. Następnie całość została ponownie połączona za pomocą nitów 5mm. Całość stworzyło mocną konstrukcję zewnętrzną kolektora.
Kolektor słoneczny przed malowaniem |
Kolektor słoneczny w trakcie malowania |
Ukończony kolektor słoneczny |
Dodatkowo aby pompa wodna nie działała cały czas (przy braku słońca) stworzyłem bardzo prosty sterownik, który opisałem w tym poście. Ostatecznie sterownik ma być oparty na dwóch cyfrowych czujnikach temperatury DS18B20 i wyświetlać aktualną temperaturę wody w basenie i kolektorze na wyświetlaczu.
skad wziasc oryginalnego absorbera producenci nie chca sprzedawac?
OdpowiedzUsuńSuper poradnik :)
OdpowiedzUsuń