Na dodatek chciałem aby diody LED zapalały się proporcjonalnie - im ciemniej na dworze, tym diody LED mocnej świecą.
Sterownik miał być mały (musiał się zmieścić w obudowie 3cm*4cm). Postanowiłem do tego celu wykorzystać fotorezystor i 2 tranzystory: BC547 i BD140. Ten pierwszy tranzystor odpowiada za działanie całego układu, zaś 2 daje większą wydajność - do 1,5A.
Płytka sterownika zmierzchowego do taśmy LED |
Fotorezystor został umieszczony na dwóch goldpinach, dzięki czemu fotorezystor nie musi znajdować się bezpośrednio na płytce, można w łatwy sposób dorobić przewody - bez lutowani ich do płytki.
Płytka sterownika zmierzchowego z podłączonym fotorezystorem |
Fotorezystor jaki zastosowałem ma opór 10k. Czułość układu można zmieniać za pomocą rezystora, który znajduje się przed tranzystorem BC547 (R1 na schemacie - patrz dół). Ja zastosowałem o dużym oporze, bo aż 1M Ohm. Przy takim rezystorze taśma zapala się kilka minut przed światłami na ulicy.
Taśma od zapalenia się diod do uzyskania pełnej mocy potrzebuje ok. 30min. Wielkim plusem tego schematu jest zużycie energii, które jest bardzo małe. Sam układ traci mało napięcia na wyjściu - 0,7V w zasadzie nie widać różnicy w jasności taśmy.
Zdjęcia przedstawiające świecenie taśmy.
Jak widać fotorezystor jest w ciemnym miejscu, a taśma zaczyna dopiero świecić.
Początkowa faza świecenia taśmy LED |
Jasność ok. 100% |
Plusem tego układu jest możliwość modyfikacji go. Można dodać przekaźnik, który załączy od razu diody LED lub żarówki (mogą być na 230V) na pełną moc. Mój układ ma ograniczenie wydajności do 1,5A (długie taśmy mogą nie wyrobić na takim prądzie, poza tym tranzystor bardzo by się grzał dlatego proponowałbym zastosowanie tranzystora MOSFET, który się tak nie grzeje. Dodatkowo trzeba zastosować mocniejszy mostek prostowniczy). Układ po dodaniu przekaźnika może w zasadzie włączać wszystko np. yyyy TV? :P
Schemat:
Schemat sterownika zmierzchowego do taśmy LED |
Podzespoły:
- Mostek prostowniczy lub 4 diody prostownicze,
- Kondensator (C1) - 220uF,
- R1 - 1M Ohm,
- R2 - 100k,
- Fotorezystor 10k,
- Opcjonalnie: 2x goldpin i wtyczka,
- Tranzystor (Q1) BC547,
- Tranzystor (Q2) BD140,
- Opcjonalnie: Złącza ARK,
Koszt takiego układu nie powinien przekroczyć 5zł.
Czy można łatwo przerobić to na taśmy LED 5V?
OdpowiedzUsuńPewnie można, ale sz. autor tego bloga już dawno temu go olał i nie odpisuje:C
OdpowiedzUsuń