13 lipca 2015

Prosty i automatyczny sterownik wentylatora

Automatyczny sterownik wentylatora ma bardzo duże zastosowanie. Można go użyć np. do wzmacniacza lub zasilacza. Zastosowanie tego sterownika jest bardzo duże, sterownik składa się z kilku łatwo dostępnych części i zajmuje bardzo mało miejsca. Cały układ działa dzięki termistorowi i dobrze znanemu stabilizatorowi napięcia LM317.
Układ ma maksymalną wydajność 1,5A, co w zupełności wystarcza do zwykłych wentylatorów komputerowych, które mają najczęściej pobór prądu od 100mA do 250mA.
Płytka sterownikaWbudowany potencjometr daje możliwość regulacji układu. Można nim ustawić, czy wentylator ma dopiero się załączyć przy większej temperaturze, czy ma się ciągle kręcić, a z wzrostem temperatury przyspieszyć.
Stan czuwaniaJak widać na zdjęciu, ustawiłem napięcie na 3,16V - wentylator stoi w miejscu. A już przy nagrzaniu termistora (ok. 15'C) napięcie wzrosło do 4,3V i wentylator się załączył. Strata na LM317 to jakieś 0,7V - czyli zasilając układ napięciem 12V maksymalnie napięcie na wyjściu to ok. 11,3V.
Stan aktywny - uruchomiony wentylator


Dużym plusem układu według mnie jest sterowanie proporcjonalne - im mocniej nagrzany termistor tym większe napięcie układ podaje na wentylator. Dzięki czemu nie powstaje niepotrzebny hałas wywołany działającym na pełnych obrotach wentylatorze.
Sam termistor zamocowałem na przewodzie ok. 25cm, termistor jest bardzo mały (ok. 2mm) dzięki czemu można go wsadzić w bardzo wąskie szczeliny.
Schemat:
Schemat sterownika wentylatora

Podzespoły:
- LM317,
- Potencjometr 200k,
- Termistor 10k,
- Opcjonalnie: Goldpiny, 2x ARK9 komentarzy:

 1. Czy ten termistor nie powinien być podłączony do wyjścia LM317?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim przypadku akurat jest podłączony przed LM317. Jednakże oba układy powinny działać prawidłowo.


   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Cześć, zrobiłem układ jak na rysunku. W zakresie temperatur 22'C do 40'C regulacja napięcia to zaledwie 2V (zasilanie 12V, 22'C 9V, 40'C 11V). Czy można zwiększyć zakres regulacji napięcia w funkcji temperatury w zakresie np. 20'C 5V 40'C 11,3V?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam!
   Większy zakres napięcia przy takim zakresie temperatury będzie ciężko uzyskać. Termistory niestety nie są liniowe, co dodatkowo komplikuje układ.

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Można zamiast potencjometru montażowego 200k użyć 100k? Robię zakupy u jednego sprzedawcy i posiada jedynie taki potencjometr. Nie bardzo się znam, a że ten schemat wygląda na prosty, to postanowiłem spróbować. Dodatkowe pytanie jak podłączyć ten potencjometr (czy kolejność nóżek ma znaczenie)?

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć! Co należałoby zmienić/dodać żeby wiatrak załączał się dopiero przy 50-60* choćby i od razu na pełną moc? Jakiś rezystor wstawić? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak chcesz od razu na pełną moc to zastosuj przekaźnik z cewką sterowaną termistorem i potencjometrem (zrób dzielnik napięcia tak żebyś mógł dobrze wyregulować temperaturę odniesienia, a do styków 12V z wentylatorkiem

  OdpowiedzUsuń
 7. potrzebuje taki sterownik ale do wentylatora 12v 3,3A , do chłodzenia silnika elektrycznego, czujnik temperatury jest wbudowany w silnik i wystają tylko dwa przewody. Czy ktoś może pomóc ? powostol@onet.eu

  OdpowiedzUsuń

Aby uniknąć spamu, komentarze na blogu pojawiają się po zatwierdzeniu.